Staff List

Foundation Stage Unit

Teachers  Miss Beth Nagy
Miss Anne-Marie Scott
Support Assistant    Mrs. Jenny Kirkham
Mrs. Shelly Uttley
Miss Gaynor Reid
Team Leader Miss Catherine Calvey (part time teaching commitment within the team)

Key Stage One and Lower Key Stage Two Department

Year 1 Class Teacher    Miss Rebecca Calvert
Year 1 Support  Miss Becki McKay
Year 2 Class Teacher  Miss Gabriella May 
Year 2 Support  Mrs. Emma Lund
Team Leader Miss Catherine Calvey

Key Stage Two Department

Year 3 Class Teacher Miss Lauren Jackson
Year 3 Support Mrs. Teresa Kennerley
One to One SSA Mrs. Josie Lloyd
Year 4 Class Teacher    Mrs. Laura Higgins
Year 4 Support  Mrs. Josephine Lewis
Mrs. Donna Smith
Year 5 Class Teacher  Miss Laura Hilton 
Year 5 Support  Miss Pauline Ashwood
Mrs. Josephine Lewis
Year 6 Class Teacher Mr. Matt Collins
Year 6 Support Mrs. Josephine Lewis
Team Leader Mrs. Carole Pike (part time teaching commitment within the team)

Senior Leadership Team

Chief Executive Officer Mr. Stephen Tierney 
Acting Executive Head Teacher Mrs. Sarah Smith
Assistant Head Teacher/KS2 Team Leader Mrs. Carole Pike
Assistant Head Teacher/KS1 Team Leader Miss Catherine Calvey
Cross Trust Assistant Head of Maths Miss Heather Martin
Assistant Head Teacher/Foundation Team Leader    Miss Catherine Calvey
Acting Assistant Head Teacher & SENDCO Mr. Daniel Flannigan-Salmon
Safeguarding Leads Miss Catherine Calvey
Mrs. Carole Pike
Mrs. Sarah Smith
Miss Heather Martin

Administration Team

Administration Assistant  Mrs. Rachel Whittaker 
Head Teacher's Personal Assistant    Mrs. Vikki Cullen 

Planning Preparation and Assessment Time (PPA) and Newly Qualified Teacher Time (NQT) Facilitators

Foundation    Miss Anne-Marie Scott
KS1  Miss Heather Martin
Miss Anne-Marie Scott
KS2  Miss Anne-Marie Scott
Mr. Daniel Flannigan-Salmon

Extended Provision Team

Breakfast Club Leader  Mrs Monika Sladkiewicz 
Breakfast Club Facilitators  Mrs. Teresa Kennerley (1 day)
Mrs. Gilliam McKellar (4 days)
Miss Becky McKay
After School Club Facilitators    Mrs. Amanda McNamee
Mrs. Josie Lloyd

Children and Families Support Team

Family Support Managers Miss Lyndsay Truelove (Maternity Leave)
Miss Amy Murphy
School Nurse  Ms. Kathryn Evans
EAL Support  Mrs. Monika Sladkiewicz
Pupil Welfare Officer  Mr. Eddie Matthews 
EWIST Officer Mrs. Nikki Hilton
Attendance Officer  Miss Catherine Calvey

Caretaking and Cleaning

Site Supervision    St. Mary's SLA 
Cleaners  St. Mary's SLA 

Special Needs and Behaviour Support Team

Support Assistant Mrs. Carole Grundy (Speech and Language)
Mrs. Monika Sladkiewicz (EAL) 
Mrs. Josephine Lewis (Intervention)
Teacher  Mr. Daniel Salmon (SENDCO Intervention)
SHINE Support and Intervention    Miss Michelle Walker (Shelly)

Welfare Assistants

Nursery Mrs. Jenny Kirkham 
Reception    Miss Sarah Cowell
Year 1  Miss Becki McKay
Year 2  Mrs. Dawn Boylan
Year 3 Mr. William Greenhalgh
Year 4 Mrs. Sue Blacow
Year 5 Mrs. Gillian McKellar
Year 6 Mrs. Amanda McNamee

Lunchtime Support Staff Supervision

Early Years Foundation Stage    Miss Sarah Cowell
Mrs. Jenny Kirkham
Miss Gaynor Reid
Year 1 and 2  Mrs. Monika Sladkiewicz
Year 3 and 4  Mrs. Emma Lund
Mrs. Donna Smith
Year 5 and 6  Mrs. Carole Grundy